وبلاگ

مقالات سایت
جالبانه: جشن عروسی در دوران باستان

جالبانه: جشن عروسی در دوران باستان

سپتامبر 19, 2019

ازدواج در ایران مانند همه جای دنیا مراحل و مراسمی دارد. از مراسم خواستگاری و بله بران و نامزدی و حنابندان تا جشن عروسی و مراسم پاتختی. جشن عروسی یکی از اتفاقات مهم ازدواج یک زوج است. معمولا جشن عروسی مفصل و با تشریفات خاصی انجام می پذیرد. آداب جشن عروسی در همه جای دنیا یکسان نیست و بستگی به رسم و فرهنگ مردمان هر دیاری دارد. اما عروسی نیز مانند بسیاری دیگر از اتفاقات دیگر تاریخچه ای دارد و شاید در گذشته متفاوت از مراسمی بوده که امروزه به عنوان جشن عروسی برگزار می شود. همچنین اینکه مراسمی که ما امروزه برای جشن عروسی برپا می کنیم از کسانی در تاریخ به ما رسیده است که سهم مهمی در تحول جشن ازدواج داشته اند. حتی برخی از رسوم عروسی بر اساس اتفاقاتی عجیب به وجود آمده اند. برای اینکه با این تاریخچه آشنا شوید، با بلاگ قصر گلها همراه باشید.

 

تاریخچه جشن عروسی در جهان

برخی از کارهایی که ما امروزه در مراسم عروسی انجام می دهیم، کارهایی است که کسانی در طول تاریخ آن را باب کردند. به طور مثال دادن حلقه ازدواج، خوردن کیک، پوشیدن لباس سفید و بسیاری از کارهای دیگر نشات از سلیقه افرادی می گیرد که سالیانی بسیار دور برای مراسم جشن ازدواجشان آنها را انجام دادند و اکنون میلیون ها انسان همان ها را انجام می دهند.

صدها سال پیش در قرون وسطی، زمانی که نه تالار عروسی بود و نه خنچه عقد، برای آنکه عروس و داماد نشان دهند از این به بعد فقط برای هم هستند و تا ابد برای هم باقی خواهند ماند به جای حلقه که امروزه مرسوم است، یک قطعه زینتی را به لباس یکدیگر می آویختند که نشان از عشق و علاقه به همسر بوده است. در مصر باستان عروس و داماد حلقه ای از گیاه یا کنف را به دور انگشتی که امروزه انگشت حلقه می شناسیم می پیچیدند که در واقع همان حلقه امروزی به شکلی بسیار ساده و ابتدایی بوده است. اما اولین حلقه را در تاریخ آرشیدوک ماکسیمیلیان به مری بورگاندی در حدود سال ۱۴۷۷ داد. این حلقه مزین به یک الماس درشت بود.

در روم باستان برای عروس لباس عروسی طراحی شد و اعتقاد بر این بود این لباس عروس را از شر شیاطین حفظ خواهد کرد. اما در زمان ملکه ویکتوریا در انگلستان در قرن ۱۹ میلادی او برای ازدواج با پرنس آلبرت به جای لباس عروسی رنگی لباس اطلس سفید رنگی به تن نمود که بسیار مورد توجه و اقبال همگان قرار گرفت و در واقع او اولین کسی بود که در تاریخ لباس عروسی سفید پوشید و آنرا در تاریخ مد کرد. در قرن ۲۰ میلادی بود که پرنسس دیانا به جای لباس ساده یک لباس با دامن پف دار پوشید و لباس عروس امروزی شکل گرفت.

در قرن ۱۷ میلادی بود که اشراف در اروپا در مراسم ازدواج شیرینی پخش کردند و به این ترتیب شیرینی دادن در مراسم عروسی باب شد. همچنین کیک عروسی به شکل امروزی از آنجا باب شد که جوانترین فرزند ملکه ویکتوریا پرنس لئوپولد یک شیرینی چند طبقه را در مایه های کیک عروسی امروزی در مراسم عروسیش سرو نمود.

همچنین در قرن ۲۰  و پس از جنگ جهانی که دوربین های عکسبرداری قابل حمل نسبتا عکس های با کیفیتی می گرفتند، در اروپا عکسبرداری از مراسم عروسی باب شد و اروپاییان برای اینکه از مراسم عروسی خود یادبودی داشته باشند افرادی را برای عکاسی به مراسم می آوردند.

تاریخچه ساقدوش عروس و داماد به روم باستان بر می گردد که برای عروس و داماد افرادی را برای همراهی آنها انتخاب می کردند و معتقد بودند این افراد عروس و داماد را از شر دسیسه شیاطین حفظ می کنند.

همچنین دسته گل عروس در یونان و روم باستان از گیاهان دارویی و وحشی تهیه می شد و اعتقاد بر این بود این دسته گل معطر زوج را از شر شیاطین حفظ می کند. در زمان ملکه ویکتوریا بود که او در روز عروسی یک دسته گل در دست داشت. در اروپا مهمانانی که دور عروس را می گرفتند به جهت خوش یمنی تکه هایی از لباس عروس را می کندند و برای خود نگه می داشتند. می گویند ملکه ویکتوریا با پرتاب دسته گل خود مانع از این کار می شد و همچنین او برای دختران مجرد دست گلش را پرت می کرد و دختران معتقد بودند هرکس دسته گل را بگیرد بختش باز خواهد شد و به زودی ازدواج می کند.

نویسنده: