وبلاگ

مقالات سایت
چه نکاتی را برای چیدن خنچه عقد در نظر داشته باشیم؟

چه نکاتی را برای چیدن خنچه عقد در نظر داشته باشیم؟

سپتامبر 23, 2019

خنچه عقد از جمله آداب سنتی ایرانیان در روز عقد است. خنچه عقد در واقع سفره ای است که به هنگام عقد پهن شده و دارای مواد و اجزایی خاص است. در روز عقد عروس و داماد بر سر سفره عقد نشسته و خطبه عقد بین آنها جاری می گردد.

امروزه با اینکه مراسم عقد و عروسی مدرنیته تر از قبل شده است، اما باز هم خنچه عقد یکی از مواردی است که تاکنون از مراسم عقد حذف نشده و در همه جا پهن می شود، اگر چه که از حالت سنتی خارج شده و رنگ و بوی مدرنیته به خود گرفته است. حتی برخی از زوج ها که مایل باشند عقد خود را در محضر برگزار کنند هم باز هم بر سر خنچه عقدی که در محضر پهن شده است خواهند نشست.

اما خنچه عقد چه اجزایی دارد؟هر کدام از اجزا نشانه چیست؟چرا خنچه عقد تا این حد مهم است؟ نکات چینش اجزای سفره عقد چیست؟ اگر مایلید پاسخ این سوالات را بدانید این نوشتار را دنبال کنید.

 

اجزای خنچه عقد ، نماد و محل چیدمان آنها

قرآن و سجاده

شاید بتوان گفت اولین جز از خنچه عقد قرآن و سجاده نماز است. قرآن و جانماز نشانه پایبندی ایرانیان به دین مقدس اسلام و تاکید بر عقیده و ایمانشان است. در واقع با گذاشتن آن بر خنچه عقد می خواهند ابتدای زندگی خود را با نام و یاد پروردگار یکتا آغاز نموده و با تایید پیوندشان از جانب خداوند، برکات الهی را نصیب خود گردانند. قرآن و سجاده جلوی آینه بر روی سفره عقد قرار می گیرد.

قرآن

آینه و شمعدان

دومین جز مهم از خنچه عقد آینه و شمعدان است. آینه و شمعدان جز مواردی است که زوج قبل از عقد با همفکری هم و با سلیقه خود انتخاب می کنند. در روز عقد آینه در وسط خنچه عقد و روبروی عروس و داماد قرار می گیرد. تصویر عروس و داماد موقع خواندن خطبه عقد در آینه پیداست. شمعدان ها در دو طرف آینه گذاشته شده و شمع درون آنها روشن می شود. آینه نماد صداقت و زلالی و شمعدان نماد گرمی پیوند و روشنایی است.

آیینه شمعدان

نان و پنیر و سبزی

نان و پنیر در خنچه عقد نماد برکت و رزق و روزی است و سبزی آن نماد سلامتی و سبزی و خرمی است. معمولا نان و پنیر سبزی را به اشکال مختلف می آرایند و بر سر سفره عقد می گذارند. گاهی نان و پنیر را به صورت لقمه های کوچک تزیین کرده و پس از جاری شدن خطبه عقد به عنوان شگون و برکت بین مهمانان حاضر پخش می کنند.

نون و پنیر و سبزی خنچه عقد

کله قند

در سنت دیرینه عقد در میان ایرانیان، کله قند نیز جز حذف نشدنی ها بوده است. معمولا به هنگام جاری سازی خطبه عقد یک پارچه یا تور سفید تزیین شده بر روی سر عروس و داماد گرفته شده و بستگان نزدیک عروس و داماد اطراف تور را می گیرند. یک نفر هم کله قندها را روی سر عروس و داماد و بالای تور می ساید. این ساییدن کله قند نمادی از بارش خوشبختی و شادکامی در زندگی عروس و داماد است.

کله قند خنچه عقد

ظرف عسل

پس از اجرای خطبه عقد عروس و داماد مقداری از عسل موجود بر سفره عقد را با انگشت در دهان یکدیگر می گذارند. به این ترتیب ابتدای زندگی خود را با شیرینی که در دهان یکدیگر می گذارند آغاز می کنند. عسل نماد آغاز زندگی با شیرینی و حال خوب است. ظرف عسل معمولا در نزدیک عروس و داماد و در کنار حلقه ها قرار می گیرد.

ظرف عسل خنچه عقد

حلقه و جا حلقه ای

حلقه جز لاینفک مواردی است که عروس و داماد برای یکدیگر خریداری می کنند و نمادی از وفاداری و حلقه به گوش بودن زوج برای یکدیگر است. جای حلقه و جا حلقه ای جلوی عروس و داماد و در دسترس آنها است که پس از جاری شدن خطبه عقد، حلقه را به انگشت حلقه یکدیگر می کنند.

حلقه و جاحلقه ای

کاسه نبات یا شاخه نبات

کاسه نبات یا شاخه نبات یک نبات به شکل کاسه ای و یا شاخه ای است که به طرز زیبایی آراسته می شود. کاسه نبات نمادی از ادامه زندگی همراه با شیرینی و اتفاقات خوب و خوشبختی است.

کاسه نبات

سکه

سکه نمادی از افزایش روزی و وسعت رزق است. سکه هایی بر سفره عقد گذاشته می شوند، مزین به نام یا مهدی هستند و یا بر روی آنها مبارک باد نوشته شده است.

سکه برای سفره عقد

تخم مرغ

گذاشتن تخم مرغ بر خنچه عقد نمادی از باروری و تداوم نسل است. به این امید که زوج در زندگی مشترک صاحب فرزند شده و نسل آنها ادامه یابد.

تخم مرغ سفره عقد

اسپند

از دیرباز تا همین امروز اسپند برای رفع بلا و دور شدن چشم زخم دود می شود. در خنچه عقد نیز اسپند جایگاه بالایی دارد که مرتب دور سر عروس و داماد دود شده به این امید که بلا و اتفاقات تلخ از زندگیشان دور گردد.

اسپند سفره عقد

گردو و بادام و فندق

این سه آجیل نماد پر رونق بودن سفره عروس و داماد در زندگی مشترک است. از آنجا که این سه آجیل دارای انرژی و مقوی هستند، بر سر سفره عقد می گذارند تا موجب توانگری و وسعت رزق و سفره زوج گردد.

موارد دیگری که در خنچه عقد دیده می شود شامل میوه و شیرینی و گل است. معمولا گل ها را برای آراستن خنچه عقد و میوه و شیرینی را برای پذیرایی از مهمانان در خنچه عقد می گذارند تا با جاری شدن خطبه عقد متبرک شده و با آنها حضار را پذیرایی نمایند.

فندق سفره عقد

نمونه خنچه عقد در قصر گلها

نویسنده: