وبلاگ

مقالات سایت
آیا سفره کربلا بعد از پیاده روی اربعین لازم است؟

آیا سفره کربلا بعد از پیاده روی اربعین لازم است؟

سپتامبر 26, 2019

سفره اربعین یا سفره کربلا یک مراسم مذهبی است که پس از بازگشت کربلایی از کربلا و به خصوص بعد از پیاده روی اربعین برگزار می شود. در اسلام ولیمه دادن یا سفره دادن یکی از اعمال مستحب است که بعد از اتفاقات خاص مانند بازگشت از سفر حج، خرید منزل، تولد فرزند و عروسی توصیه شده است. در واقع این کار برای این است که آشنایان و اقوام در لحظات خاص زندگی ما شریک شوند. اما آیا سفره اربعین هم مانند ولیمه حج مرسوم است؟ در ادامه با ما همراه باشید.

مراسم پیاده روی اربعین

مراسم پیاده روی اربعین حسینی همه ساله با شور و حرارتی فراتر از سال های قبل برگزار می گردد. سیل عظیم عاشقان و محبان ابا عبدالله الحسین با پای پیاده از سراسر دنیا در روز اربعین خود را به کربلا و جوار حرم شریف امام حسین می رسانند. حتی دیده شده که در بین زائران کربلا از مذاهب و ادیان دیگر هم کسانی هستند که به زیارت حرم امام حسین و حضرت عباس می شتابند.

این حجم از ارادت و شیفتگی در نوع خود منحصر به فرد و بی نظیر است. مراسم اربعین بزرگترین اجتماع انسانی در عصر حاضر است که هر سال بر گستردگی و عظمت آن افزوده می شود.

در تاریخ آمده است که اولین کسی که در تاریخ در روز اربعین با پای پیاده به زیارت امام حسین (ع) رفت، جابر ابن عبدالله انصاری بوده است. در زمان حیات این بزرگوار پیاده روی اربعین نیز توسط شیعیان برگزار می گردید، اما پس از فوت شیخ انصاری مراسم اربعین از رونق افتاد تا اینکه سال ها بعد شیخ میرزا حسین نوری مجددا این مراسم را با همراهان خود احیا نمودند.

براساس روایات و احادیث زیارت امام حسین (ع) با پای پیاده مستحب بوده و دارای ثواب و فضل است. امام صادق(ع) درباره ثواب زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده می‌فرماید: کسى که با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود، خداوند به هر قدمى که برمىدارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو مىفرماید و یک درجه مرتبهاش را بالا مىبرد، وقتى به زیارت رفت، حق تعالى دو فرشته را موکل او مى‌فرماید که آنچه خیر از دهان او خارج می‌شود را نوشته و آنچه شر و بد است را ننویسند و وقتى برگشت با او وداع کرده و به وى مى‌گویند: اى ولىّ خدا! گناهانت آمرزیده شد و تو از افراد حزب خدا و حزب رسول او و حزب اهل‌بیت رسولش هستی، به خدا قسم! هرگز تو آتش را به چشم نخواهی دید و آتش نیز هرگز تو را نخواهد دید و تو را طعمه خود نخواهد کرد.

سفره کربلا یا ولیمه اربعین

از دیرباز رسم بوده که هر کس که به زیارت خانه خدا و یا زیارت امام حسین در کربلا مشرف می شد، پس از بازگشت از سفر خود به اطرافیان خود سفره می داده است. یکی از آداب برگشتن از سفرهای زیارتی همچون سفر مکه و سفر کربلا، دادن ولیمه و مهمانی است. به این معنی که حاجی و یا کربلایی پس از بازگشت از سفر زیارتی خود، اقوام و آشنایان خود را به سفره دعوت می کند.

ولیمه دادن در اسلام مستحب است و تاکید شده زوار برای ولیمه دادن، فقرا و نیازمندان را بر سر سفره خود بنشاند. در حدیثی از امام صادق(ع) آمده است که «خداوند ریختن خون(قربانی کردن) و طعام دادن را دوست دارد» که براساس فرمایش امام معصوم(ع)، این سنت می‌تواند در شکل‌های مختلفی چون ولیمه دادن به هنگام سفر انجام گیرد.

همچنین مستحب است زائر هنگام بازگشت به خانه، هدیه‌اى براى خانواده‌اش بیاورد. ابن سنان از امام صادق(ع) نقل کرده که آن‌حضرت فرمود: «هنگامى که یکى از شما به مسافرت برود، هنگام برگشتن به هر مقدار که براى او امکان دارد، هر چند یک سنگ، براى خانواده خود هدیه بیاورد.»

دادن سفره کربلا به خصوص برای کسانی که برای اولین بار به این سفر مشرف می شوند، دارای شور و حال خاص و خوبی است. دادن سفره کربلا و ولیمه سفر زیارتی بستگی به تمکن مالی هر شخصی دارد. برخی اصلا ولیمه ای در نظر نمی گیرند، برخی فقط اقوام نزدیک را برای سفره اربعین دعوت می کنند و برخی هم که از لحاظ مالی در سطح خوبی هستند، برای سفره اربعین تالارهای پذیرایی را در نظر می گیرند. همچنین تعداد مهمانان هر زواری با بقیه متفاوت است. برخی از مردم دوست دارند تعداد بیشتری از اقوام و آشنایان را برای سفره خود دعوت کنند و برخی به دلیل کمبود فضای کافی در منزل تعداد کمتری را دعوت می کنند.

برای دعوت مهمانان به سفره کربلا می توانید از کارت های دعوت مخصوص سفره زیارتی استفاده کنید و برای مهمانان خود بفرستید. مکانی که برای مهمانی در نظر می گیرید بسیار مهم است. زیرا از آنجایی که معمولا سفره اربعین دارای تعداد مهمانان بالایی است، فضای کوچک موجب اذیت شدن و رنجش مهمانان خواهد شد. پیشنهاد می شود اگر فضای منزلتان کم است و تمکن مالی خوبی دارید سفره اربعین خود را در سالن یا فضای باز یک تالار بدهید. این کار دو حسن دارد: اول اینکه فضای کافی برای مهمانان و بعضا فضای مناسبی برای بچه های کوچک برای بازی دارد و دوم اینکه غذای سفره را می توانید مطابق میل خود انتخاب کرده و نیازی نیست برای تهیه آن به زحمت بیفتید.

پیشنهاد می شود در سفره زیارتی خود حتما مسکینان و یتیمان و فرودستان را در نظر بگیرید و ثواب ولیمه زیارت خود را چندین برابر کنید. حتی می توانید اگر کسی را می شناسید، آنها را سر سفره خود دعوت کنید و شادی زیارت خود را با آنها شریک شوید.

نویسنده: