وبلاگ

مقالات سایت
جشن حنابندان را خاص برگزار کنیم

جشن حنابندان را خاص برگزار کنیم

اکتبر 10, 2019

مراسم حنابندان یکی از رسوم قدیمی ایرانیان محسوب می شود. جشن حنابندان پیش از جشن عروسی برگزار می شود و آداب خاصی دارد. ایرانیان باستان حنا را را مظهر خوش یمنی می دانستند و معتقد بودند حنا بستن موجب افزایش برکت و خوشبختی می گردد.

 

جشن حنابندان چگونه برگزار می شود؟

در گذشته در شب حنابندان دست و پای عروس و داماد را حنا می بستند و سپس مهمانان هدایای خود را به آنها تقدیم می کردند. امروزه این مراسم کمی تغییر یافته و در شب حنابندان سینی حنا را به اشکال زیبایی می آرایند و در بین مهمانان می چرخانند. مهمانان به جهت برکت و خوش یمنی از حنای درون سینی برمی دارند و سپس هدیه خود را جایگزین آن می کنند.

شب حنابندان شب خاصی برای عروس و داماد به ویژه برای عروس است. زیرا این شب آخرین شب حضور او در خانه پدری است و او می داند که به زودی باید خانواده خود را ترک نموده و در منزل همسرش ساکن شود. شب حنابندان جز شب هایی است که با وجود شادی، غمی را در دل خود پنهان دارد.

در شب حنابندان عروس و داماد هرکدام در خانه پدری خود هستند و مهمانان و اقوام آنها جشن و پایکوبی را در منزل پدری عروس و داماد برگزار می کنند. برگزاری مراسم حنابندان به این گونه است که حنا توسط خانواده داماد خیسانده و آماده و تزیین می گردد و پس از صرف شام خانواده و اقوام داماد حنای آماده شده را برداشته و با جشن و شادی به خانه عروس می برند. پس از رقص و پایکوبی مراسم حنابندان آغاز می گردد. یک نفر از اقوام عروس و یک نفر از اقوام داماد باید حنا را کف دست عروس و داماد بگذارند. پس از گذاشتن حنا عروس و داماد دست های خود را در دست یکدیگر می گذارند تا دست ها رنگ بگیرد.

سپس یکی از اقوام داماد سینی حنا را در مجلس می گرداند و مهمانان از حنا برداشته و به دست خود می گذارند و هدایای خود را در ظرف حنا می گذارند. معمولا دختران جوان به نیت بخت گشایی از حنای عروس بر می دارند.

 

مراسم حنابندان امروزی

امروزه حنابندان عروس با کشیدن طرح های جذاب و زیبا بر روی دست عروس همراه است. به این صورت که کسی که در کشیدن طرح تبحر دارد حنا را رقیق می کند و روی دست و بازوی عروس طراحی می کند.

مراسم حنابندان در هر شهری متفاوت است. در بسیاری از شهرها حنا بندان دیگر مرسوم نیست و در برخی دیگر جزئی از مراسم عروسی است و حتما باید برگزار گردد. برخلاف شب عروسی که شبی بسیار مجلسی است، در این شب همه چیز سنتی برگزار می گردد. در شب حنابندان معمولا لباس های سنتی و محلی آن شهر پوشیده می شود و موسیقی نواخته شده از موسیقی اصیل و سنتی آن دیار است.

در بسیاری از شهرهای ایران که آداب و سنت خاصی دارند، مهمانان با پوشیدن لباس های محلی، با موسیقی سنتی که به صورت زنده در جشن نواخته می شود به صورت سنتی و محلی آن شهر می رقصند. از آنجا که برگزاری این رقص فضای بازی می خواهد، مراسم حنابندان در باغ شخصی یا تالار و یا باغ تالارها گرفته می شود. معمولا تالارها مکانی را برای جشن حنابندان با امکانات ویژه در اختیار مهمانان قرار می دهند.

این مراسم در مکان های محلی مانند آیینه ورزان دماوند، بلوچستان، تهران، خراسان، رمشک، سروستان، سه هزار تنکابن، شوشتر، فش، کلاردشت، آذربایجان و فارس برگزار می گردد.

امروزه به دلیل هزینه بالایی که مراسم عروسی دارد، جشن حنابندان با توافق طرفین حذف می شود. اما اگر وضعیت مالی خوبی دارید و از عهده هر دو مراسم بر می آیید، این مراسم زیبا را حتما برگزار کنید، زیرا حنابندان به مراتب خاطره انگیزتر از شب عروسی است به این دلیل که استرس برگزاری عروسی را ندارد و فراغت بال بیشتری برای عروس و داماد فراهم است.

نویسنده: