وبلاگ

مقالات سایت
جشن عروسی در کشورهای مختلف چگونه برگزار می شود؟

جشن عروسی در کشورهای مختلف چگونه برگزار می شود؟

اکتبر 21, 2019

برگزاری جشن عروسی در جای جای جهان رایج است. اگرچه ممکن است تفاوت هایی با هم داشته باشد، اما جشنی است که برای همه عروس و دامادها از نژاد و قومیت های مختلف برپا می شود. اما در برخی از سرزمین ها و کشورها، جشن عروسی با آداب و سنت های خاصی همراه است، به این معنی که هر کشوری رسم خود را برای برپایی جشن عروسی دارد که برای دیگر کشورها شاید عجیب به نظر برسد.

 مثلا در مغولستان پیش از اینکه دو نفر با هم نامزد شوند باید یک مرغ را بکشند و کبد آنرا سالم جدا کنند. یا برخی هندوها معتقدند عروس قبل از اینکه با داماد ازدواج کند باید با یک درخت ازدواج کند یا در کره جنوبی رسم بر این است که داماد قبل از ازدواج باید شلاق بخورد، به این صورت یک جا ساکن بایستد و خانواده و دوستانش پاهای او را با شلاق مورد عنایت قرار دهند!!

اگر مایل هستید در مورد آداب عجیب کشورها بیشتر بدانید، در ادامه این نوشتار چند مورد از رسوم برخی کشورها در برپایی جشن عروسی را آورده شده است.

 • ارمنستان

در ارمنستان رسم بر این است زوج جوان وقتی به محل برگزاری جشن عروسی که معمولا در خانه داماد برپا می شود وارد می شوند، باید در ابتدا یک بشقاب را به نیت خوش بختی و خوش شانسی می شکنند و سپس برای دور ماندن از شر شیاطین نان و عسلی را که مادر داماد آماده کرده بر روی شانه های خود قرار می دهند. پس از آن مراسم آغاز می شود.

 • کنگو

شاید باور کردنی نباشد ولی در کنگو عروس و داماد تا پایان جشن عروسی خود نباید لبخند بزنند. اگر عروس و داماد در طول روز ازدواج خود بخندند نشان دهنده این است که آنها در ازدواج و تشکیل خانواده جدی و مصمم نیستند.

 • فرانسه

خبر خوب این است که در فرانسه رسم بر این است که عروس و داماد پس از عقد شکلات و شربت میل کنند، اما خبر بد این است که اگر آنها می خواهند بچه های دوقلو داشته باشند باید غذای خود را درون کاسه توالت میل کنند.

 • فیجی

در فیجی رسم بر این است که وقتی که پدر عروس می خواهد دست او را در دست داماد بگذارد، داماد باید یک دندان نهنگ را به عنوان هدیه به پدر زن آینده خود بدهد.

 • چین

در چین یک زن خوش شانس را مامور همراهی عروس بر روی کجاوه ای می کنند که عروس روی آن نشسته است. یکی از همراهان باید چتری را روی سر عروس بگیرد و دیگران روی سرش برنج می ریزند. این رسم برای افزایش روزی و سلامتی عروس و داماد انجام می شود.

بیشتر بخوانید: “نکات جالب در مورد مراسم عروسی چینی ها

 • آلمان

در آلمان رسم بر این است که در ابتدا زوج جوان کمی خدمتکار شوند، به این صورت که آنها باید ظرف های چینی که مهمانان برای دور شدن شیاطین بر زمین زده و شکسته اند را جمع کرده و خانه را مرتب کنند. هدف از این ماجر این است که عروس و داماد بدانند در زندگی با چالش های فراوانی پیش رو هستند که باید با کمک هم آن ها را رفع کنند.

 • گواتمالا

در گواتمالا، پدر و مادر داماد به عنوان میزبانان مجلس هر کاری دوست داشته باشند می توانند انجام دهند، مثلا اینکه اشیا مختلف را به صدا در آورند. وقتی زوج جوان از راه می رسند مادر داماد یک زنگ سرامیکی سفید رنگ را که از برنج یا حبوبات پر شده را به زمین زده و می شکند و اعتقاد بر این است که این کار موجب سعادت و نیک بختی زوج می شود.

 • ژاپن

در ژاپن در روز ازدواج مراسمی سنتی به نام شینتو برگزار می شود که در آن عروس سرتا پا سفید می پوشد که این شامل آرایش، لباس کیمونو و روسری است. رنگ سفید به معنای دوشیزه بودن عروس است و روسری سفید به معنای پوشاندن حسادتی است که شاید عروس نسبت به مادر شوهر خود دارد.

 • جشن عروسی در نروژ

در نروژ یک کیک بزرگ برج مانند وبه شکل مخروط که دور آن با بادام شکری پوشانده شده است سرو می شود و به آن “کرین کیک” گفته می شود. در وسط این کیک یک شیشه شربت ناب قرار دارد که زوج به نیت سعادت و نیک بختی می نوشند. همچنین عروس یک تاج نقره یا طلایی بر سر می گذارد که دور تا دور آن طلسم های ریزی آویزان است. وقتی عروس تکان می خورد و صدای لرزش تاج بلند می شود نشانه دور شدن شیاطین است.

 • جمهوری چک

در چک رسم بر این است که قبل از ازدواج یک نوزاد شیرخوار را درون تخت عروس و داماد قرار می دهند تا قدرت باروری زوج تضمین شود. همچنین پس از ازدواج مهمانان برنج و نخود و عدس بر سر عروس و داماد می ریزند تا مایه سلامت و باروری آنها شود.

 • روسیه

در روسیه حلقه نشانه وفاداری است. در روز ازدواج هر کس بتواند بدون دخالت دست یک گاز محکم از همسر خود بگیرد او رئیس خانه خواهد شد. همچنین زوج جوان عکس های عروسی خود را در کنار مقبره سربازان گمنام در کاخ کرملین می گیرند و سپس با دادن گل به آنها ادای احترام می کنند.

 • ترکیه

در روز عروسی دوستان داماد پرچم ترکیه را که یک ماه و ستاره قرمز است در حیاط خانه داماد بر افراشته می کنند. بسته به جایی که عروسی برپا می شود، برخی میوه ها یا سبزیجات و یا حتی یک آینه در بالای پرچم می گذارند که به معنای شروع جشن عروسیاست.

 • ایرلند

در ایرلند وقتی عروس و داماد در حال رقصیدن هستند، عروس تا آخر رقص باید فقط یک پای خود را روی زمین نگه دارد. فولکلور ایرلندی اعتقاد داشت اگر این کار را نکند پری شیطانی خواهد آمد و او را خواهد برد. البته این کار کمی سخت به نظر می آید.

این موارد بخشی از آداب و رسوم مردم جهان در روز ازدواج و عروسی است. در جای جای جهان رسومی نهفته است که شاید کمی عجیب به نظر برسد اما برگرفته از تمدن و فرهنگ و پیشینه آن کشور است یا براساس افسانه هایی است که در آن کشورها رواج دارد. در هر صورت اجرای آداب و سنن دیرینه می تواند بسیار لذت بخش باشد و موجب حال خوب عروس و داماد در خاطره انگیزترین روز زندگیشان گردد.

نویسنده: