وبلاگ

مقالات سایت
شب یلدا ۹۸ چند شنبه است؟ + برنامه دورهمی تالار قصر گلها

شب یلدا ۹۸ چند شنبه است؟ + برنامه دورهمی تالار قصر گلها

دسامبر 5, 2019

شب نشینی ها برای ما ایرانیان تاریخچه دیرینی دارد. شاید تا قبل از پیشرفت ناگهانی تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی و تلفن های همراه تفریحاتمان به دور هم جمع شدن و بر سر یک سفره نشستن و گفتن و خندیدن ختم می شد. بسیاری از ما هنوز هم طعم خوش لحظات با هم بودنمان زیر دندانمان حس می شود. بسیاری از ما گاهی دلتنگ همان زمان هایی هستیم که بدون دغدغه سرک کشیدن به صفحات مجازی و چک کردن پی در پی گوشی دل به حرف هایی می سپردیم که از دهان عزیزترین کسانمان تراوش می کرد و ما با جان و دل گوش می سپردیم و پاسخ می دادیم.

یکی از این شب هایی که همگی با عشق و لحظه شماری دور هم جمع می شدیم شب یلدا بود. در کنار خویشاوندان و نزدیکان تا نزدیکی های صبح می نشستیم و گل می گفتیم و گل می شنیدیم. جای شکر دارد که اکنون اگر هیچ شبی از شب های سال یادمان به دور هم جمع شدن نیست، اما یلدا هنوز هم بسیاری از ما را بر سر یک سفره می نشاند و برای چند ساعتی هم که شده خویشانمان را ملاقات می کنیم و از حالشان باخبر می شویم.

اما فرهنگ زیبای شب یلدا از کجا آمده است؟ ما تنها می دانیم شب یلدا آخرین شب پاییز و بلندترین شب سال است، اما بیشتر ما از فلسفه و پیدایش آن اطلاعی نداریم. با قصر گلها همراه باشید تا در مورد این شب زیبا بیشتر بدانیم.

فلسفه شب یلدا

خورشید در حرکت سالانه خود، در آخر پاییز به پایین‌ترین نقطه افق جنوب شرقی می‌رسد که موجب کوتاه شدن طول روز و افزایش زمان تاریکی شب می‌شود. اما از آغاز زمستان یا انقلاب زمستانی، خورشید دوباره بسوی شمال شرقی بر می‌گردد که نتیجه آن افزایش روشنایی روز و کاهش ساعات شب است. شب یلدا مصادف با انقلاب زمستانی است که از آن به بعد بر طول روز و روشنایی افزوده می گردد. مردم در هزاران سال پیش پیروزی روشنایی بر تاریکی را در آخرین روز از پاییز و اولین روز از زمستان جشن می گرفتند که منتهی به شب یلدای شناخته شده امروزی است.

کلمه یلدا ریشه سریانی داشته که به معنای تولد و ولادت است. منظور از یلدا، تولد خورشید یا میترا است. ابوریحانی بیرونی در زمان زیست خود شب یلدا را جشن میلاد اکبر نام گذاری کرده که منظور تولد خورشید یا میترا بوده است.

البته شب یلدا بیشتر به شب چله معروف است و منظور از چله که مخفف کلمه چهله است گذشت یک دوره می باشد.  در میان مردم دو چله در ابتدای تابستان و در آغاز زمستان وجود داشته و در هر کدام یک چله کوچک و یک چله بزرگ در نظر گرفته می شود. چله های زمستان عبارت از چهل روز اول زمستان یعنی اول دی ماه تا ده بهمن که چله بزرگ نامیده اند و چله کوچک بیست روز است و در ایران از دهم بهمن تا آخر بهمن به طول می انجامد.

اجزای سفره شب یلدا

سفره یلدایی مملو از اجزایی است که هرکدام به علتی محکم بر سر سفره گذاشته می شوند. میوه هایی که هر کدام با خاصیت خاصی که دارند معمولا برای آماده شدن برای فصل سرد و سخت زمستان سرو می شوند و آجیلی که پر است از خوراکی های خوشمزه مغذی که بدن را در برابر سوز زمستان حمایت و گرم می کند.

در میان سفره یلدا همیشه یک جلد دیوان حافظ به چشم می خورد که از دیرباز در چنین شبی با گرفتن فال حافظ هم غذای روح را تامین می کردند و هم از حافظ می خواستند تا راه آینده را به آنان نشان دهد و چراغی بیفروزد. هنوز هم با گذشت هزاران سال تفال به دیوان حافظ در شب یلدا از افعال جدانشدنی این شب زیباست.

خوراکی های شب یلدا

در آیین کهن ایرانیان شب چله باید خوراکی های خاصی سرو می شده است که البته هرکدام برای خود فلسفه و اهمیتی دارد. در میان میوه ها هندوانه و انار دو جز لاینفک از سفره شب یلداست. هندوانه را به این دلیل میل می کنند که سرمای زمستان نتواند بر بدن غلبه کند و انار را به دلیل خاصیت شادابی بخشی آن سرو می کنند. اگرچه دیگر میوه های پاییزی مانند خرمالو و سیب و پرتقال نیز در میان سفره یلدایی به چشم می خورند.

آجیل شب یلدا نیز آجیل معروفی است که کمی با آجیل عید نوروز متفاوت است. آجیل شب یلدا متشکل از میوه های خشک شده چون زردآلو و انجیر و توت و مویز است که با بادام و گردو و فندق مخلوط شده و سرشار از مواد مغذی و نیرو بخش است که قوت انسان را برای مقابله با سرمای زمستان زیاد می کند و به همین دلیل بر سر سفره یلدا گذاشته می شود. همچنین تخمه و شاهدانه و نخودچی کشمش از دیگر خوراکی هایی است که معمولا بر سر سفره های یلدا دیده می شود.

در شب یلدا نیز مانند شب عید نوروز در برخی شهرها برای شام تدارک خاصی دیده می شود و غذاهای خاصی سرو می گردد. از جمله آنها می توان به سبزی پلو با ماهی، کلم پلو شیرازی و … اشاره کرد.

شب یلدا با تمام خاطرات خوبی که بر جای می گذارد می تواند به شبی به یاد ماندنی تبدیل شود به شر ط آنکه کمی از مجازی های اطرافمان فاصله بگیریم و به آدم های حقیقی روبرویمان دقت کنیم و بدانیم تنها کسانی برای ما می مانند که از نزدیک می توانیم با آنها حرف بزنیم، آنها را لمس کنیم و در آغوش بگیریم.

شب یلدای ۹۸ و برنامه دورهمی تالار قصر گلها

شب یلدای ۹۸ مصادف است با شنبه ۳۰ آذر ۹۸ که در این شب تالار بزرگ قصر گلها برنامه دورهمی خاطره انگیزی را به رسم سال های گذشته برگزار خواهد کرد. این برنامه از ساعت ۱۹ شنبه شب آغاز می شود که در ابتدا مهمانان عزیز با چای و شیرینی پذیرایی می شوند. در ادامه آجیل و میوه های زمستانی مانند سیب، پرتغال و انار بین مهمانان توزیع می گردد. همزمان به سرو آجیل و شیرینی، گروه موسیقی زنده برنامه خود را با موسیقی سنتی آغاز می کنند. در انتها هم غذای با کیفیت قصر گلها به انتخاب مهمانان از دو نوع باقالی پلو و زرشک پلو سرو خواهد شد.

برای شرکت در این برنامه با شماره ۰۹۱۲۲۳۰۰۱۴۷ تماس بگیرید یا در بخش تماس با ما از طریق واتساپ یا تلگرام با ما در ارتباط باشید.

نویسنده: