وبلاگ

مقالات سایت
۷ نکته در انتخاب تالار برای ترحیم

۷ نکته در انتخاب تالار برای ترحیم

ژانویه 16, 2020

غم و شادی هر دو جز جدانشدنی از زندگی انسان هاست. غم و شادی در کنار هم مفهوم پیدا می کنند و تا یکی نباشد دیگری احساس نخواهد شد. گاهی انسان در پی تدارک مراسم عروسی و جشن تولد و جشن موفقیت برای عزیزانش است و گاهی باید به فکر برگزاری مراسم ترحیم برای اطرافیانش باشد که در هر دو مفهوم زندگی جریان دارد.

در فرهنگ ما ایرانیان مراسم ترحیم با تشییع و سپس به خاکسپاری متوفی آغاز می گردد و پس از آن مراسم سومین و هفتمین و چهلمین روز درگذشت برای درگذشته برگزار می گردد. در ایران در اولین سالگرد درگذشت هم مراسم یادبود برای متوفی گرفته می شود که اقوام و آشنایان و دوستان برای شرکت در تمامی این مراسم ها حضور پیدا می کنند و خود را در غم خانواده بازمانده شریک می دانند.

از گذشته تاکنون مراسم ترحیم در مساجد و تکایا برگزار می شود. اما امروزه همچون مراسم عروسی، برای برگزاری مراسم ترحیم نیز از فضای مناسبی که تالارها در اختیار مشتریان قرار می دهند استفاده می شود. از آنجا که در مراسم عزاداری و سوگواری و ترحیم با غم و اندوه و بی تابی همراه است، برگزاری مراسم ترحیم در تالار می توانند تا حدودی از استرس و رنج بازماندگان برای پذیرایی مهمانان بکاهد.

اما برای انتخاب تالار برای ترحیم رعایت چند نکته کمک می کند تا مراسمی آبرومند و بی دغدغه برگزار شده و بازماندگان به جز غم از دست دادن عزیزشان دغدغه دیگری را تحمل نکنند. با ما همراه باشید تا نکات مهم انتخاب تالار برای ترحیم را مرور نماییم.

۱- اولین نکته در انتخاب تالار برای ترحیم این است که تالار انتخاب شده از فضای کافی برای پذیرایی برخوردار باشد. در مراسم ترحیم مهمانان مرتب در رفت و آمد هستند و پیش بینی تعداد آنها تقریبا کار مشکلی است. از این رو تالار باید به اندازه کافی گنجایش و ظرفیت پذیرش مهمان را داشته باشد که در صورت شلوغی و ازدحام جای کافی برای همه افراد وجود داشته باشد.

۲- دسترسی مناسب به تالار بسیار مهم است. به این معنی که تالار باید در جای مناسبی از شهر قرار داشته و دارای آدرس پیچیده ای نباشد. زیرا ممکن است مهمانانی از شهرهای دیگر برای شرکت در مراسم حضور پیدا کنندکه سرراست نبودن آدرس تالار می تواند مشکل ایجاد کند. دارا بودن جای پارک برای اتومبیل از نکات مهم دیگری است که در انتخاب تالار برای ترحیم باید رعایت شود. زیرا امروزه معمولا همه افراد از اتومبیل شخصی برای رفت و آمد استفاده می کنند. نبود جای پارک در اطراف تالار باعث به زحمت افتادن مهمانان شده و همچنین می تواند در جلوی تالار ترافیک و مزاحمت ایجاد نماید.

۳-  فضاسازی تالار برای برگزاری مراسم ترحیم نیز مهم است. به این معنی که تالار باید دارای یک گروه حرفه ای فضا آرایی باشد تا گروه بتواند به بهترین شکل فضا را برای برگزاری مراسم غم و اندوه آماده نماید. استفاده از رنگ های تیره و به خصوص مشکی در آرایش فضا بسیار مهم است. استفاده مناسب از گل و شمع و عود و غیره می تواند به روحیه بازماندگان در تحمل غم واندوه نیز کمک کند.

۴- پذیرایی مهمانان در تالار از نکات مهم دیگری است که در انتخاب تالار برای ترحیم باید دقت کرد. معمولا خانواده بازمانده وسایل پذیرایی را فراهم می کنند اما نحوه پذیرایی مهمانان باید به گونه ای باشد که تمامی مهمانان از راه رسیده به نحوی مناسب پذیرایی شوند. به این منظور تالار باید دارای یک کادر حرفه ای پذیرایی باشد که در صورت ازدحام مهمانان نیز گروه بتواند به بهترین شکل کار خود را انجام دهد.

۵- نحوه برخورد پرسنل تالار نیز بسیار مهم است. در مراسم ترحیم معمولا فضا متشنج و اندوهناک است و برخورد مناسب و روی خوش پرسنل می تواند تا حدودی از هیجان و تشنج فضا بکاهد.

۶- اگر تالار دارای گروه موسیقی باشد، یکی از نکات مثبت به شمار می رود. نواختن یک موسیقی آرام و غمگین در تسکین غم و سوگ بازماندگان نیز تاثیر عمیقی خواهد داشت و به تحمل درد کمک خواهد کرد.

۷- با توجه به نکات گفته شده انتخاب یک تالار مناسب برای ترحیم می تواند بسیاری از دغدغه های بازماندگان را برای برگزاری مراسم کم کند. زیرا بازماندگان در فضایی ملتهب و غمناک به سر می برند و تحمل داغ از دست رفته به خودی خود تمام انرژی و توان آنها را می گیرد. همچنین چون بازماندگان در صدد برگزاری مراسمی آبرومند هستند با توجه به تمکن مالی خود می توانند این کار را به تالار بسپارند.

نویسنده: